Ilościowe oznaczanie mikroorganizmów w probiotykach - Jagiellońskie Centrum Innowacji

Ilościowe oznaczanie mikroorganizmów w probiotykach

26/10/2023

 

Mikroorganizmy probiotyczne zgodnie z definicją WHO to konkretne szczepy bakterii oraz drożdży, które podawane w odpowiednich ilościach mają udowodniony korzystny i prozdrowotny wpływ na organizm człowieka. Są one stosowane podczas problemów przewodu pokarmowego, przy infekcjach układu moczowo-płciowego, zakażeniami bakterią H. pylori,  lub przy atopowym zapaleniu skóry.

Żeby konkretny mikroorganizm zaliczyć do grupy probiotyków musi on spełnić kilka wymagań, m.in.:

  • przynależność rodzajowa i gatunkowa musi być potwierdzona przeprowadzonymi badaniami molekularnymi
  • muszą być oporne na działanie kwasu żołądkowego oraz żółci
  • musi je cechować trwałość i żywotność ze względu na przechowywanie w środowisku niekorzystnym
  • nie mogą wykazywać działania patogennego, rakotwórczego czy inwazyjnego
  • muszą pochodzić od ludzi

 

Mikroorganizmy probiotyczne to najczęściej pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus sp. oraz bakterie z rodzaju Bifidobacterium, jak również drożdże Saccharomyces boulardii. Każdy szczep w produkcie probiotycznym powinien zostać określony i nazwany zgodnie z Międzynarodowym Kodem Nomenklatury. W obrębie danego gatunku szczepy mogą różnić się zarówno pod względem wywoływanego efektu, cech technologicznych, ale także zastosowania w różnych jednostkach chorobowych.

 

Ilość mikroorganizmów probiotycznych w naszym organizmie jest ściśle determinowana przez substancje spożywcze nieulegające strawieniu, a wpływające korzystnie na gospodarza poprzez stymulowanie wzrostu oraz aktywności bakterii zasiedlających jelita, czyli prebiotyki. Najczęściej stosowanymi stymulantami mikroorganizmów probiotycznych są oligosacharydy i fruktooligosacharydy (FOS) zawarte w pokarmach, takich jak: szparagi, karczochy, cykoria, cebula, czy płatki kukurydziane.

 

 

COLONY-FORMING UNITS

Jednostka tworzenia kolonii (CFU) to wskaźnik używany do określenia ilości żywych i kolonizujących mikroorganizmów w próbce, zwłaszcza w kontekście produktów probiotycznych i innych produktów zawierających mikroorganizmy. W przypadku probiotyków, ilość CFU jest kluczowym wskaźnikiem jakości i skuteczności. Aby produkt był uważany za probiotyk, musi zawierać wystarczającą ilość żywych mikroorganizmów, która może przetrwać w przewodzie pokarmowym, osiedlić się w jelitach i przynosić korzyści zdrowotne. Przyjmuje się, że dawka terapeutyczna powinna wynosić 106–109 do 108–1010 CFU.

 

  1. Stabilność i żywotność:

W przypadku probiotyków ważne jest także określenie, czy mikroorganizmy w produkcie są stabilne i żywotne przez cały okres ważności do spożycia. Dlatego producenci probiotyków często przeprowadzają testy stabilności, aby ocenić, czy ilość CFU pozostaje na odpowiednio wysokim poziomie przez cały określony czas przechowywania.

 

  1. Proces oznaczania CFU:

W metodzie mikrobiologicznej do oznaczania ilości mikroorganizmów w próbce używa się odpowiedniego podłoża hodowlanego. Próbka jest rozkładana na podłożu, a następnie inkubowana w kontrolowanych warunkach przez dany czas. Po zakończeniu inkubacji, zlicza się liczby kolonii, które powstały z jednostek mikroorganizmów w próbce. Ta liczba jest wyrażana jako ilość CFU na gram (lub na jednostkę objętości) produktu. Precyzja i dokładność pomiarów są więc kluczowe, dlatego przy analizie ilościowej probiotyków stosujemy rygorystyczne procedury i kontrole jakości, aby zagwarantować, że wyniki są wiarygodne i powtarzalne.

 

W Laboratorium Mikrobiologicznym JCI wykonujemy także szereg badań potwierdzających jakość dostępnych na rynku probiotyków. Poza oznaczaniem dokładnej liczby CFU, sprawdzamy przeżywalność zastosowanych szczepów w stymulowanym środowisku żołądkowym, oporność szczepów probiotycznych na szczepy patogenne, a także wykonujemy identyfikacje za pomocą spektrometru MS MALDI-TOF posługując się najnowszą nomenklaturą.

 

 

Kontakt w sprawie oferty: 

Agnieszka Serwinowska

K: +48 797 611 171
E: agnieszka.serwinowska@jci.pl

 

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.