W oparciu o doświadczony zespół specjalistów oraz unikalną infrastrukturę badawczą, Jagiellońskie Centrum Innowacji realizuje bogatą ofertę badań dla branży kosmetycznej. Oferta skierowana jest zarówno do producentów kosmetyków jak i dystrybutorów substancji i dodatków używanych w przemyśle kosmetycznym. Wszystkie oferowane badania prowadzone są zgodnie z normą ISO 9001: 2015.
Badania kosmetyków i surowców
W palecie badań oferujemy:
- Unikatową usługę analizy przenikania i dystrybucji wybranych substancji przez warstwy skóry, włosów i paznokci in vitro za pomocą spektroskopii ramanowskiej. Usługa realizowana jest w Laboratorium Obrazowania, które wyposażone zostało w wysokiej klasy spektrometr ramanowski (Witec alpha 300 RSA+) z dodatkowym wyposażeniem w mikroskop konfokalny, mikroskop sił atomowych AFM oraz profilometr. Więcej informacji na temat badania znajduje się tutaj >>
- Weryfikację czystości mikrobiologicznej pod kątem bakterii, pleśni i grzybów
Oferta obejmuje przeprowadzenie badań mikrobiologicznych na obecność bakterii, pleśni i grzybów, zgodnie z poniższą specyfikacją:- Liczba tlenowych bakterii mezofilnych wg normy PN-EN ISO 21149
- Liczba drożdży i pleśni wg normy PN-EN ISO 16212
- Obecność Pseudomonas aeruginosa wg normy PN-EN ISO 22717
- Obecność Staphylococcus aureus wg normy PN-EN ISO 22718
- Obecność Escherichia coli wg normy PN-EN ISO 21150
- Obecność Candida albicans wg normy PN-EN ISO 18416
- Badania dermatologiczne
- Test obciążeniowy / test konserwacji – Challenge test
- według normy PE-EN ISO 11930
- według Farmakopei X
- Test starzeniowy i kompatybilności masy z opakowaniem
- Identyfikację zanieczyszczeń w formulacjach kosmetyków
- Badania aplikacyjno-użytkowe
- Ocena bezpieczeństwa Safety Assessora
- Wpis do bazy CPNP
Dzięki wiedzy i doświadczeniu w zakresie opracowywania metod analitycznych (jakościowe i ilościowe analiz chromatograficzne), a także wykorzystaniu spektrometrii masowej oraz spektroskopii NMR, identyfikujemy i monitorujemy zanieczyszczenia występujące w próbkach surowców oraz formulacjach, potwierdzając tym samym tożsamość substancji chemicznych.
Dodatkowo oferujemy wsparcie pracy laboratoriów mikrobiologicznych firm produkujących kosmetyki poprzez szybką identyfikację mikroorganizmów z wykorzystaniem analiz przeprowadzanych techniką spektrometrii mas typu MALDI-TOF. Urządzenie to wykorzystuje desorpcję/jonizację laserową, wspomaganą matrycą z analizatorem czasu przelotu przy użyciu spektrometru masowego typu MALDI-TOF Microflex LT firmy Bruker. Identyfikacja drobnoustroju wykonywana jest w trakcie kilku minut, na podstawie unikatowego profilu białkowego mikroorganizmów (białka rybosomalne), tzw. molekularny „odcisk palca”, co w porównaniu z 24-48 godzinnym czasem potrzebnym do oznaczenia drobnoustrojów metodami konwencjonalnymi jest dużą oszczędnością czasu.