Badania płynów do spryskiwaczy - Jagiellońskie Centrum Innowacji

Badania płynów do spryskiwaczy

16/12/2022

Wraz z nadejściem minusowych temperatur kierowcy wymieniają płyn do spryskiwaczy na ten w wersji zimowej. Przy wyborze płynu warto zwrócić uwagę na temperaturę krystalizacji, zazwyczaj oscyluje ona w okolicach -22 stopni Celsjusza, co oznacza że do takiej temperatury detergent zachowa płynność. W Polsce jest to wartość zdecydowanie wystarczająca. Aby osiągnąć takie właściwości producenci płynów do spryskiwaczy przygotowują roztwór zawierający spore ilości alkoholu (około 30%) oraz innych substancji, takich jak gliceryna, nadająca poślizg wycieraczkom, czy środki powierzchniowoczynne, polimery, środki antypienne, biocydy i różne kompozycje zapachowe.

 

 

 

Płyn do spryskiwaczy bez alkoholu nie spełniałby swojej funkcji, dlatego też producenci płynów wykorzystują w produkcji głównie alkohol etylowy, a także znacznie tańsze odpowiedniki: izopropanol oraz trujący metanol. W Laboratoriach JCI badamy dostarczone nam przez Klientów z Polski i zagranicy próbki płynów do spryskiwaczy na obecność ostatniego z wymienionych alkoholi. Według rozporządzenia UE 2018/589 metanol po dniu 9 maja 2019r. nie może być wprowadzany do powszechnej sprzedaży w płynach do spryskiwaczy szyb samochodowych lub do odmrażania szyb samochodowych w stężeniu równym lub większym niż 0,6% masowo. Rozporządzenie powstało na wniosek Komisji Europejskiej celem ograniczenia liczby poważnych zatruć i zgonów spowodowanych spożyciem metanolu przez osoby uzależnione od alkoholu, a także przypadkowego wypicia takich środków przez dzieci. W Polsce dodatkowo obowiązuje zakaz dystrybucji także innych substancji i mieszanin zawierających metanol w stężeniach większych niż 3% masowo (Dz.U. 2021 poz. 1419).

 

Niska cena to nie jedyna zaleta metanolu. Jego głównym zdaniem w płynie do spryskiwaczy jest obniżenie temperatury krystalizacji mieszaniny wody i alkoholu. Biorąc pod uwagę jego właściwości chemiczne ilościowo potrzeba go dodać do płynu zdecydowanie mniej niż etanolu. Dodatkowo metanol jest słabiej wyczuwalny niż np. etanol, a co się z tym wiąże nie ma potrzeby maskowania intensywnego, drażniącego zapachu sztucznymi substancjami zapachowymi. Niestety o ile niewielka ilość alkoholu metylowego nie jest niebezpieczna dla zdrowia, o tyle stężenia powyżej 3% niezbilansowane dodatkowo etanolem, mogą po spożyciu okazać się śmiertelne. Warto dodać, że także przy nadmiernej inhalacji jego oparami (ok. 100-350 mg/m3) mogą pojawić się oznaki zatrucia. Właśnie dlatego w płynach do spryskiwaczy bada się przede wszystkim zawartość metanolu. My analizy te wykonujemy w Laboratorium Obrazowania.

 

W naszym Laboratorium Analiz Biologicznych badamy także cytotoksyczność zimowych płynów do spryskiwaczy. Poza wspomnianym już metanolem, płyny do spryskiwaczy zawierają także szereg innych substancji wspomagających ich działanie. Badanie cytotoksyczności ma na celu sprawdzenie w jaki sposób działają one na komórki naszego ciała oraz czy zaburzają prawidłowe ich funkcjonowanie, np. poprzez naruszanie ciągłości błon komórkowych.

 

Kolejnym Laboratorium zaangażowanym z badania płynów do spryskiwaczy jest Laboratorium Kontroli Jakości, w którym badamy ich przewodnictwo.

 

 

W sprawie oferty badań płynów do spryskiwaczy prosimy o kontakt z:

dr Dianą Dołęgą
K: +48 517 062 813
E: diana.dolega@jci.pl

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.