Kluczowym składnikiem w procesie warzenia piwa jest wybrany szczep drożdży piwowarskich. Oprócz słodu i chmielu, to właśnie drożdże wpływają na smak i skład piwa. Istnieje jednak wiele mikroorganizmów, które zanieczyszczają piwo i wpływają na jego skład.
Zanieczyszczenie może wystąpić na każdym etapie produkcji i wpłynąć negatywnie na działanie drożdży piwowarskich, powodując znaczne zmiany w kwasowości, aromacie i kolorze produktu. Stały monitoring kontroli jakości oraz błyskawiczny czas reakcji w przypadku pojawienia się zanieczyszczenia są kluczowe dla sprawnego przebiegu produkcji piwa.
W ramach współpracy z firmami sektora browarniczego oferujemy:
- błyskawiczną pomoc i dyskrecję w kryzysowych sytuacjach podczas procesu produkcji
- elastyczne warunki współpracy
- rabaty dla stałych klientów
W Jagiellońskim Centrum Innowacji wykonujemy:
- badania ilościowe w celu oznaczenia liczby drożdży piwowarskich
- badania czystości mikrobiologicznej produktu
- identyfikacja wyrosłych mikroorganizmów techniką MALDI TOF
Analiza drobnoustroju techniką MALDI TOF pozwala na identyfikację mikroorganizmów w ciągu kilku minut, na podstawie unikatowego profilu białkowego mikroorganizmu, co w porównaniu z 24-48 godzinnym czasem potrzebnym do identyfikacji drobnoustrojów metodami klasycznymi jest dużą oszczędnością czasu.
Wykorzystanie spektrometru masowego typu MALDI TOF pozwala na identyfikację bakterii, grzybów drożdżopodobnych, strzępkowych. Obszerna, stale aktualizowana baza danych około 5000 gatunków pozwala zidentyfikować nawet mikroorganizmy wykazujące słabe właściwości biochemiczne.
W Jagiellońskim Centrum Innowacji identyfikujemy mikroorganizmy przy użyciu spektrometru mas typu MALDI TOF. Wyślij próbkę kurierem a wynik otrzymasz nawet w tym samym dniu!
Przed zleceniem identyfikacji mikroorganizmów, skontaktuj się z nami aby ustalić warunki badania i opcję przeprowadzenia
identyfikacji.
Wyhoduj kolonie na dowolnej pożywce i prześlij ją kurierem do Krakowa. Przeprowadzimy dla Ciebie szybką identyfikację z użyciem MALDI TOF, a raport z wynikami otrzymasz pocztą elektroniczną.
- Wyhoduj kolonie – posiew powierzchniowy*.
- Zabezpiecz odpowiednio materiał.
- Pobierz formularz zlecenia z www JCI, wypełnij i dołącz do przesyłki.
- Powiadom JCI, że próbka zostanie wysłana.
- Wyślij przesyłkę do JCI.
- Odbierz e-mail z wynikami.
Cena za oznaczenie jednego gatunku bakterii lub grzybów wynosi 46 zł netto + 23% VAT.
Kontakt w sprawie oferty:
Agnieszka Serwinowska