Podsumowanie Raportu Płac i Preferencji Pracowników w Badaniach Klinicznych 2024 - Jagiellońskie Centrum Innowacji

Podsumowanie Raportu Płac i Preferencji Pracowników w Badaniach Klinicznych 2024

24/04/2024

Branża badań klinicznych w Polsce rośnie w siłę, przyciągając zarówno doświadczonych profesjonalistów, jak i tych na początku kariery zawodowej. Warto więc przyjrzeć się temu jakie są realia pracy w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie.

 

Raport Płac i Preferencji Pracowników w Badaniach Klinicznych 2024 został przygotowany przez portal PharmaJobs, znaną platformę dedykowaną rekrutacji w branży farmaceutycznej. Raport został stworzony pod kierunkiem Pani Justyny Uman-Ntuk, właścicielki Pharma Jobs i Kariery w Farmacji. Jagiellońskie Centrum Innowacji i Centrum Badań Klinicznych JCI mają ogromną przyjemność być wśród partnerów medialnych tego raportu.

 

Jego głównym celem jest dostarczenie szczegółowych i aktualnych danych na temat wynagrodzeń, warunków pracy, oraz preferencji pracowników branży badań klinicznych w Polsce. Właśnie dlatego Raport może, a wręcz powinien, służyć jako narzędzie dla pracodawców, managerów i liderów, aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania ich pracowników oraz pomóc w tworzeniu atrakcyjnych i konkurencyjnych miejsc pracy. Z drugiej strony dla pracowników branży, raport stanowi cenne źródło informacji o rynkowych trendach płacowych i benefitach, co może wspierać ich decyzje zawodowe i negocjacje warunków zatrudnienia.

 

Zdecydowaną wartością dodaną raportu jest przyczynienie się do transparentności rynku pracy w sektorze badań klinicznych, co jest kluczowe w kontekście budowania konkurencyjności branży oraz zapewnienia jej stabilnego i zrównoważonego rozwoju.

 

Główne Wnioski z Raportu

  1. Zatrudnienie i wynagrodzenie: Większość pracowników (93%) jest zatrudniona na umowę o pracę, co podkreśla stabilność branży. Pracownicy badań klinicznych cenią sobie wysokie wynagrodzenia, które są dopasowane do obowiązków i umiejętności, z koordynatorami badań (CRC) i monitorami (CRA) na czele.

 

  1. Zadowolenie z pracy: Wynagrodzenie w branży jest zgodne z oczekiwaniami większości pracowników, a dodatkowe benefity jak elastyczne godziny pracy czy możliwość pracy zdalnej zwiększają satysfakcję zawodową.

 

  1. Warunki pracy: 39% pracowników wykonuje swoje obowiązki w pełni zdalnie, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na elastyczność w miejscu wykonywania pracy. Firma CRO dominuje jako miejsce zatrudnienia, oferując stabilne i atrakcyjne warunki dla pracowników.

 

  1. Rozwój zawodowy: Branża badań klinicznych inwestuje w rozwój swoich pracowników, oferując szkolenia i kursy podnoszące kwalifikacje zawodowe. Ponad 372 respondentów deklaruje aktywny udział w kursach online, co pokazuje zaangażowanie w ciągłe kształcenie.

 

  1. Zmiana pracy: Mimo stabilnych warunków, aż 33% respondentów rozważa zmianę pracy w ciągu najbliższego roku, co sugeruje, że pracodawcy muszą stawiać na jeszcze lepsze warunki i benefity, aby zatrzymać talent.

 

Branża badań klinicznych musi nieustannie dostosowywać się do zmieniających się oczekiwań pracowników i rozwijającej się technologii. Pracodawcy powinni skupić się na oferowaniu konkurencyjnych wynagrodzeń i elastycznych form pracy, aby przyciągać i zatrzymać najlepsze talenty. Zainteresowanie pracą zdalną i hybrydową, jak również rosnące zapotrzebowanie na szkolenia i rozwój osobisty, są wyraźnymi sygnałami dla firm o potrzebie inwestowania w swoich pracowników.

 

Raport z 2024 roku rzuca nowe światło na branżę badań klinicznych w Polsce, podkreślając jej dynamikę i potencjał. Pracownicy i pracodawcy, którzy najlepiej zrozumieją i zaadaptują się do tych realiów, będą mogli najefektywniej korzystać z możliwości, jakie niesie ta szybko rozwijająca się dziedzina. Przedstawione w Raporcie informacje i analizy są skierowane do szerokiego grona odbiorców – od pracowników branży, przez HR, aż po liderów i zarządzających w firmach farmaceutycznych i organizacjach prowadzących badania kliniczne dlatego serdecznie Was zachęcamy do zapoznania się z całością Raportu, który pobierzecie tutaj >>>

 

 

 

Ta strona używa plików cookie. Kontynuując przeglądanie witryny, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookie.